Zlodějka knih

5. července 2018 v 0:00 | Klára |  Čtu
Název: Zlodějka knih
Autor: Marcus Zusak
Žánr: literatura pro mládež, historický román
Vydání: Argo, 2014
Počet stran: 526 stran


Anotace:
Kniha vypráví příběh Lisel, která se během 2. světové války dostane do pěstounské rodiny manželů Hubermannových, aby zde začala nový život. Liesel se snažé zapadnout- doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná tuto situaci změnit. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Lisel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji pvní knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně odnesla z pohřbu svého bratra. Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem, kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a touze se vzdělávat. Postpně se mění i její přátelsví s mladým sousedem Rudym, který ji sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání všichni překonáají pomocí knih, které nejen pro sebe Lisel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.

Moje recenze:
Možná není nejlepší přijít s první recenzí a hned negativní, ale myslím si, že Zlodějku knih čtenáři buď milují nebo jako já je vážně nezaujme (vycházím z recenzí z Databáze knih). Tak pojďme zjistit proč.
Anotace mě oslovila, ale za celou dobu jsem se nedokázala ztotožnit s hlavní postavou a pochopit ji. Možná proto, že příběh ani nevyprávěla ona, ale Smrt. Ano, skutečně. V podstatě jsem ale na tuto skutečnost občas pozapomněla. Za cca každých padesát stránek mi to bylo opět poněkud zbrkle připomenuto jako kdyby na to autor zapomněl též.
Děj tu taky nebyl pro mě poněkud valný. Mám pocit, že dobrých dvě stě stránek se nedělo nic zajímavého. Lieseliny dny v německém městečku mě brzy omrzely a celkem mě nudily. A filozofickou stránku, která byla prý přednější než akční děj, jsem asi nepochopila. Úryvky mezi textem mi nevadily, občas nebavily a ke konci jsem je i přeskakovala.
Konec byl nejakčnější a nejvzrušující částí, na pohled rychlý a odbytý, což je dáno dle mě tím kontrastem mezi předchozím nudným dějem.

Hodnocení : z 5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama